4.9 C
Panevezys
2024 / 05 / 13

Apelsinai – ne tik vitaminų šaltinis, bet ir puikus pagardas mėsa

Ar jau skaitėte?

Žiemos sezonu itin populiarūs tampa citrusiniai vaisiai: mandarinai, apelsinai ir citrinos. Nors daugelis juos valgo kaip gaivų desertą, šių vaisių panaudojimas kulinarijoje yra žymiai platesnis – keletas apelsino griežinėlių gali suteikti nuostabų aromatą bei netikėtą skonį keptai mėsai. Mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva teigia, kad žiemą prekybos centrus pasiekia skaniausi ir šviežiausi citrusiniai vaisiai, į Lietuvą atkeliaujantys tiesiai iš saulėtosios Ispanijos, Italijos, Egipto bei Turkijos plantacijų. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, citrusiniai vaisiai ne tik puikus vitamino C, bet ir flavanoidų, padedančių sustiprinti imunitetą, šaltinis.

- Reklama -

Apelsinai turi mėsingą minkštimą, sudarytą iš segmentų, pilnų sulčių. Priklausomai nuo rūšies jos gali būti saldesnės arba šiek tiek rūgštesnės. Nors išgerti šviežiai spaustų apelsinų sulčių daugeliui atrodo patogiau ir greičiau nei valgyti visą apelsiną, „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja vartoti visą vaisių, o ne tik gerti jo sultis.

„Renkantis bet kokius vaisius pirmenybę reikėtų teikti jų valgymui pilnu pavidalu, kadangi naudingos medžiagos gaunamos ne tik iš skystosios vaisiaus dalies, bet ir iš kietosios, pavyzdžiui, skaidulų pavidalu, kurios ypač reikalingos mūsų žarnynui. Citrusiniai vaisiai, apskritai, priskiriami didelio maistingumo produktams. Juose gausu antioksidantų ir imuninę sistemą stiprinančių flavanoidų, karotinoidų, vitamino C bei folatų. Taip pat – įvairių eterinių aliejų, mikroelementų bei mineralinių medžiagų, pavzdžiui, kalcio ir kalio. Tai tik dalis priežasčių, kodėl citrusus reikėtų įtraukti į mitybos racioną“, – sako gydytoja dietologė.

Kadangi citrusiniai vaisiai yra ne tik naudingi, bet ir skanūs, nepastebimai jų galima suvalgyti ir keletą vienu metu. Vis dėlto, sveikos mitybos specialistė nerekomenduoja apelsinais piknaudžiauti. „Įvairių vaisių per dieną rekomenduojama suvalgyti maždaug 200–300 gramų ir didinti šio kiekio, tikintis sveikatai geresnių rezultatų, tikrai nereikėtų. Priešingai – valgant per daug vaisių alkio jausmas gali tik dar labiau sustiprėti“, – įspėja E. Gavelienė.

Skanaujant citrusinius vaisius vertėtų nepamiršti ir alergijos tikimybės. Pasak gydytojos dietologės, citrusinius vaisius į vaikų mitybos racioną dėl alergijos rizikos rekomenduojama įtraukti šiek tiek vėliau. Tuo tarpu suaugusiems alergija citrusams pasitaiko retai.

„Nors apelsinų rūšys skiriasi, jų maistingumui tai neturi reikšmingos įtakos. Saldieji apelsinai dažniausiai naudojami maiste, o rūgštieji – konditerijos gaminiuose. Apelsiną galima naudoti daugeliui patiekalų – tiek pagrindiniams patiekalams, tiek desertams, o juose esanti rūgštelė puikiai tinka mėsos marinavimui. Be to, pačioje apelsino žievelėje taip pat gausu antioksidantų, ją galima naudoti arbatoms ruošti arba sutarkavus dėti į konditerinius gaminius“, – pataria E. Gavelienė.

- Reklama -

Mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorės Olgos Suchočevos teigimu, žiemą pirkėjai įsigyja daug apelsinų ir kitų citrusinių vaisių. Dažnai į pirkinių krepšelį keliauja ne tik šie vaisiai, bet ir iš jų pagamintos sultys. Į Lietuvą apelsinai ir mandarinai atvykstą tiesiai iš saulėtosios Ispanijos plantacijų, o jų skoniui didžiausią įtaką turi auginimo metu buvusi temperatūra. „Šaltis suteikia apelsinų odelei ir vaisiams tą gilų, oranžinį atspalvį (priešingu atveju jie būtų žalios spalvos), sutirština žievelę, o dėl temperatūrų svyravimų vaisiuose suaktyvėja cukraus gamyba, todėl jie tampa saldesni“, – aiškina O. Suchočeva.

Ekspertė dalijasi ir keliais patarimais, kurie padės išsirinkti pačius skaniausius, sultingiausius ir prinokusius vaisius: „Rinkitės tuos apelsinus, kurie yra sunkūs ir turi tvirtą, smulkios tekstūros odelę. Tiesa, odelės spalva nėra skonio ar brandumo rodiklis. Žalsvi apelsinai gali būti tokie pat skanūs kaip ir ryškiai oranžiniai. Venkite apelsinų su minkštomis dėmėmis arba tų, kurie atrodo purūs (tuščiaviduriai), nes tai gali būti išsausėjimo požymis“, – patarimais dalijasi vaisių ir daržovių pirkimų direktorė.

„Rimi“ kulinarijos ekspertai namuose kviečia išbandyti naujus patiekalus, todėl šį kartą dalijasi apelsinais kvepiančio, gardaus kiaulienos kumpio receptu.

Apelsininis keptas kiaulienos kumpis

4 porcijoms reikės:

  • 800 g kiaulienos kumpio
  • Sūrymui reikės:
  • 1 vnt. apelsinų
  • 400 g vandens
  • 35 g druskos
  • 15 g cukraus
  • 2 g lauro lapų
  • 4 g keturių pipirų mišinio
  • 2 g kvapiųjų pipirų
  • 5 g gvazdikėlių
  • 8 g cinamono lazdelių

Marinavimui reikės:

  • 5 g prieskonių mišinio su šaltalankiais ir apelsinais
  • 7 g citrininių pipirų

Gaminimo eiga:

Pagaminkite sūrymą: į vandenį išspauskite apelsinų sultis, sudėkite druską, cukrų, lauro lapus, kvapiuosius pipiris, keturių pipirų mišinį, gvazdikėlius, cinamono lazdeles. Šiame sūryme laikykite kumpį apie parą laiko.

Išėmę iš sūrimo, kumpį įtrinkite prieskonių mišiniu su šaltalankiais ir apelsinais ir citininiais pipirais. Taip marinuokite dar 10-12 val.

Į kepimo skardą įpilkite truputį vandens. Kumpį dėkite į kepimo maišelį, tada – į skardą ir apie 10 val. kepkite apie 80°C temperatūroje. Baigiant kepti, dar 15-20 min. – apie 190°C.

Patiekite kumpį su patinkančiu padažu, daržovėmis ar garnyru (bulvėmis, ryžiais, grikiais). Kumpis gali būti naudojamas salotoms, kaip plėšyta mėsa. Atšalusį kumpį, supjaustytą riekutėmis, galima naudoti sumuštiniams, tortilijoms. Skanaus!

TOP naujienos

Ketvirtadienį žuvo du eismo dalyviai

Sausio 21 d., ketvirtadienį, pirminiais duomenimis, žmonės nukentėjo 5-iuose eismo įvykiuose. Viename įvykyje (kelio „Via Baltica“ ruože), susidūrus dviem krovininiams automobiliams, žuvo vairuotojai, užsienio...

Horoskopai liepos 27 dienai

AVINASĮvykiai klostysis kur kas lėčiau nei jums norėtųsi. Pasistenkite savo nekantrumą paversti kokios nors pozityvesnės energijos rūšimi. Meiliais žodžiais pasieksite kur kas daugiau, nei...

Suviliotas investuoti į kriptovaliutą neteko beveik 1,5 tūkst. eurų

Šeštadienį sostinės pareigūnams pranešta, kad apgaulės būdų nepažįstami asmenys iš vyro išviliojo pinigus. Teisėsaugos duomenimis, birželio 17 d. Vilniaus apskr. VPK gautas vyro (gimusio 1999...

Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta vaistininkų 

Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima kritiškai trūkti. Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) skelbia, kad...

Kaip vilniečiai ir miesto svečiai „pūtė į uodegą“

Posakis „papūsk man į uodega“ viešosios įstaigos „Amatų gildija“ dirbtuvėse, esančiose Skapo g. 3-34, gruodžio mėnesį skambėjo dažnai. VšĮ „Amatų gildija“ dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje“ vykdydama projektą „Tradicinės...

Kitos savaitės astrologinė prognozė: vienam Zodiako ženklui polinkis išlaidauti gali tapti sunkiai suvaldomas

Astrologinė prognozė kitai savaitei, vasario 19–25 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje leiskite įvykiams klostytis natūraliai, plaukite pasroviui. Tuomet neišeikvosite jėgų ir nervinių ląstelių. Mokėkite pasidžiaugti artimo žmogaus sėkme, tvarkykite namus, buitį. Savaitės vidurys žada pramogas su draugais,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS