11.8 C
Panevezys
2024 / 03 / 28

Veido oda – ir amžiaus, ir gyvenimo būdo atspindys

Ar jau skaitėte?

Oda – didžiausias žmogaus kūno organas, pasižymintis itin dideliu jautrumu išoriniams ir vidiniams dirgikliams. Ji – atspindys kone visko, kas vyksta mūsų gyvenime, – mitybos įpročių, įvairių išgyvenimų, streso, psichologinių problemų ir kitų veiksnių. Būtent oda išduoda ir pirmuosius organizme prasidedančio senėjimo proceso požymius, pasireiškiančius glebti pradedančia oda, negiliomis raukšlelėmis ir kitais ženklais. Ką daryti, kad oda ilgesnį laiką išliktų gyvybinga ir sveika? Kuo odos būklei svarbus baltymas kolagenas? Į šiuos klausimus atsako „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

- Reklama -

Odos būklės suprastėjimą lemia ir saulė

Veido odos priežiūra.

Gydytoja dermatovenerologė dr. Silvija Kontautienė pasakoja, kad, deja, vis dar ryški tendencija, kad žmonės į specialistus dažniau kreipiasi tik su jau įsisenėjusiomis odos problemomis: „Jei nėra didesnių nusiskundimų odos sveikata, žmonės, o ypač vyrai, iki šiol nėra linkę kreiptis patarimų į gydytoją dermatovenerologą – pirmuosius odos pokyčius dažnai ignoruoja arba gydosi draugų rekomenduotomis ar reklamuojamomis priemonėmis, o geriausiu atveju kreipiasi į kosmetologą. Dauguma pas gydytoją atvyksta jau tuomet, kai problemos būna įsisenėjusios.“

Gydytojos išskiriamos dažniausiai sutinkamas odos problemos yra spuogai, veido raudonis, išplitusi aknė, seborėjinis dermatitas ir su saulės spindulių poveikiu susiję odos būklės pakitimai – pigmentinės dėmės, šlakai, soliarinė elastozė, priešlaikinis odos senėjimas. Dažniausios odos ligų priežastys – genetiniai veiksniai, infekcija, aplinkoje esantys alergenai ar dirginančios medžiagos, netinkama odos priežiūra, o taip pat – pamirštama apsauga nuo saulės bei piktnaudžiavimas natūraliomis ar dirbtinėmis saulės voniomis.

„Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

„Nors pastaruoju metu vis daugiau žmonių suvokia saulės spindulių daromą žalą, nudegimų saulėje skaičius ir odos pigmentacijos problemų mastas rodo, kad saugotis saulės linkę ne visi. Nors puikiai žinoma jos įtaka odos vėžio vystymuisi, vis dar mažai kreipiama dėmesio į saulės ir dirbtinių šaltinių skleidžiamų ultravioletinių spindulių poveikį odos senėjimui (fotosenėjimui). Dėl ultravioletinių spindulių poveikio odoje susidaro laisvieji radikalai, kurie sukelia odos ląstelių pažeidimus ir aktyvuoja fermentus, atsakingus už tokių baltymų kaip kolagenas, elastinas, ir hialurono rūgšties degradaciją. Šio proceso pasekmė – odos išsausėjimas, elastingumo sumažėjimas, raukšlės“, – įspėja ji.

Pasirūpinti senkančiomis kolageno atsargomis niekada nėra per anksti

Kalbant apie su amžiumi prastėjančios odos būklės problematiką, dr. S. Kontautienė išskiria šiame procese didelį vaidmenį atliekantį pagrindinį odoje esantį jungiamojo audinio struktūrinį baltymą kolageną. Nuo jo priklauso jungiamojo audinio tvirtumas ir elastingumas. Su amžiumi kolageno gamyba odoje kasmet mažėja – pradedant 21-uosius gyvenimo metus kasmet šio baltymo sumažėja vidutiniškai 1 proc.“

Kadangi kolageno gamyba odoje silpnėja ir rezervuaras mažėja visą brandaus žmogaus gyvenimą, pasirūpinti jo atsargomis, pasak dr. S. Kontautienės, niekada nėra per anksti.

- Reklama -

„Natūralų kolageno kiekio mažėjimą spartina ne tik bėgantys metai, bet ir ultravioletinių spindulių poveikis, nesubalansuota mityba, stresas, aplinkos tarša ir žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Kolageno svarba odos struktūrai ir regeneracijai žinoma jau seniai – kolageno struktūros tyrimai atlikti dar XX a. pradžioje, o 6-ajame dešimtmetyje dėl atrastų regeneracinių kolageno savybių po odos persodinimo procedūrų, dantų traukimo ar tiesiog gydant žaizdas imti naudoti tvarsčiai su besirezorbuojančiu kolagenu. Tačiau kaip maisto papildas, padedantis išlaikyti sveiką, jaunatvišką išvaizdą, kolagenas plačiau imtas vartoti gerokai vėliau – jau šiame amžiuje“, – pasakoja gydytoja.

Vis tik, anot jos, renkantis kolageno papildus grožiui ir jaunystei, būtina atkreipti dėmesį į kelis svarbius faktorius: „Kolagenas kosmetikos pramonėje dažniausiai naudojamas kaip sudėtinė odos kremų ar losjonų dalis. Tačiau išoriškai naudojamo kolageno efektyvumas yra menkas – dėl didelio molekulinio svorio kolageno molekulės negali pakankamai įsiskverbti į odą. Kolageną gamina gilesniuose odos sluoksniuose esančios ląstelės – fibroblastai, todėl tik per kraujotaką patenkančios medžiagos gali paskatinti kolageno sintezę. Siekiant pagerinti kolageno gamybos procesus odoje, naudinga subalansuota, praturtinta baltymais, mityba ir maisto papildai su hidrolizuotu kolagenu. Renkantis pastaruosius, reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį – teigiamą kolageno poveikį sustiprina papildo sudėtyje esantys antioksidantai: vitaminai A, C, E ir mineralai – cinkas, varis, selenas.“

Kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai

Inesos Kriaučiūnienės, Kaune įsikūrusios klinikos „Biofirst“ vadovės, teigimu, šiuolaikinė medicina yra taip pažengusi, kad leidžia atlikti modernias procedūras, apie kurias anksčiau nė nesvarstyta, o šiandien jos – nepakeičiamos sprendžiant odos problemas.

„Klinikoje odos problemoms spręsti šiuo metu naudojame galingiausią rinkoje, Lietuvoje kol kas vienintelę tokio tipo įrangą „Potenza“ – su ja atliekama frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija leidžia spręsti daugybę odos būklės pakitimų – pradedant randų, aknės padarinių, odos porėtumo sumažinimu ir baigiant estetinėmis procedūromis, efektyviu kolageno gamybos suaktyvinimu. Prieš kelias dešimtis metų dauguma lėtinių odos problemų būdavo priskiriama natūraliam senėjimo procesui, o dabar net ir garbaus amžiaus žmonės yra linkę imti veiksmų pagerinti savo odos būklę“, – kalba ji.

„Frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija yra unikalus daugelio odos problemų, o taip pat ir priešlaikinio odos senėjimo, sprendimo būdas. Ši procedūra galima atlikti visiems odos tipams, bet kurioje kūno srityje ir bet kuriuo metų laiku – tuo ji skiriasi nuo daugelio lazerinių procedūrų. Jos metu naudojama įranga su itin plonomis adatėlėmis, kurios švelniai veikia odą, o jomis sklindanti radijo dažnio energija stimuliuoja natūralius odos atsinaujinimo procesus, skatindama naujų kolageno ir elastino skaidulų gamybą. Dėl šių savybių „Potenza“ procedūra tinkama asmenims, turintiems aknės randelių, išsiplėtusių veido porų, raukšlelių ar skundžiantis veido, kaklo, krūtinės odos suglebimu. Po procedūros oda tampa lygesnė ir stangresnė. Dėl suaktyvėjusios elastino ir kolageno skaidulų sintezės procedūros rezultatai pastebimi jau po 4-6 sav., o maksimalus efektas pasiekiamas po 12 sav. ir yra ilgalaikis“, – papildo dr. S. Kontautienė.

Gydytoja dermatovenerologė įspėja – atsiradus pirmiesiems odos problemų požymiams, delsti nereikėtų: kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai. Besiskundžiančiųjų odos problemomis nuolat daugėja, o tai, kas anksčiau atrodė neišvengiama ar neišgydoma, šiais laikais gali būti lengvai pataisoma pasitelkus modernios įrangos ir profesionalaus gydytojo tandemą.

TOP naujienos

Nuo švenčių liko majonezo stiklainis? 3 netikėtos idėjos, kur jį sunaudoti

Ar silkė pataluose, ar kultinė baltoji mišrainė – kai kurie jau tradiciniais tapę patiekalai be majonezo neįsivaizduojami. Būtent per didžiąsias metų šventes – Kalėdas...

Nemokami skiepai nuo rotaviruso infekcijos apsaugojo jau 28 tūkst. vaikų

Į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus nemokamus skiepus nuo rotavirusinės infekcijos, per daugiau nei metus paskiepyta jau 28 tūkst. vaikų. Be to, pradėjus skiepijimus,...

Mitas – plaukelių šalinimas lazeriu skausmingas

Dažnai bijoma, kad lazeriu atliekama plaukelių šalinimo procedūra bus skausminga, tačiau būkite ramios. Lazerinė depiliacija tikrai neskausminga ir tinka net ir jautriausią odą turinčioms...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro...

Artimiausiu metu naktimis sulauksime šalnų

Gegužės 16-os dieną debesuota su pragiedruliais. Daug kur, daugiausia šiaurės rytinėje šalies pusėje, trumpai negausiai palis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Gegužės 17-os dieną...

Patarimai, kaip išnaudoti telefoną produktyvumui: prireiks vos kelių akimirkų

Išmanusis telefonas gali atstoti dešimtis įrenginių, kuriuos anksčiau žmonės pirkdavo atskirai. Dažnas nesusimąsto, kad tinkamai sutvarkytos išmaniojo telefono programėlės ir nustatymai gali padėti tapti produktyvesniam, atlikti daugiau darbų vienu metu ir sukoncentruoti dėmesį. Pasirodo,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS