Taupyti verta net ir per krizes

Šiandieninė situacija lėmė, kad vartotojai turi mažiau laisvų pinigų, tad daugelis jų keičia savo taupymo ir investavimo įpročius. Smarkiai išaugus pragyvenimo išlaidoms, vis mažiau žmonių galės toliau investuoti ir vis mažiau žmonių galės toliau taupyti.

Mažėjant pajamoms svarbu, kad žmonės galėtų lengvai naudotis laisvais pinigais, tačiau jei šeimos vis dar taupo ilgalaikiam laikotarpiui, labai svarbu, kad jos stengtųsi apsaugoti savo turtą nuo infliacijos poveikio. Vis dėlto verta ir toliau taupyti, kad ir mažesnėmis apimtimis. Praėjus krizei gali būti sunku grįžti prie taupymo modelio, todėl reiktų stengtis taupyti, net jei tai tik keli eurai per savaitę.

Investuoti verta net ir mažomis sumomis

„Investicijas nebūtina pradėti nuo didelės vienkartinės pinigų sumos. Savo investicinį portfelį galima papildyti nedidelėmis dalimis kiekvieną mėnesį, taip bus daugiau galimybių išgyventi rinkos pakilimus ir nuosmukius. Tai vadinama pozicijų vidurkiu, kuris laikui bėgant leidžia pasiekti patrauklią vidutinę akcijų pirkimo kainą. Nuosmukis – ne laikas eksperimentuoti ar rizikuoti savo investicijomis“, – sako Maksimas Manturovas, „Freedom Finance Europe Ltd“ Investicinių konsultacijų skyriaus vadovas.

Svarbiausias bet kokios investavimo strategijos recesijos metu aspektas turėtų būti saugumas. Tai reiškia, kad reikia vengti investuoti į įmones, turinčias didelį finansinį svertą arba spekuliatyvias įmones. Daugiausia dėmesio turėtų būti skirta įmonių, kurių pinigų srautai geri, o skolos nedidelės, paieškai – tai saugiausios investavimo galimybės. Ir apskritai reikėtų nerizikuoti jau ir taip daug iššūkių keliančiais laikais. Įvairių pramonės šakų diversifikavimas apsaugos jus nuo didelių nuostolių, jei tam tikro produkto ar pramonės šakos vertė sumažėtų. Ne mažiau svarbu diversifikuoti ne tik fiksuotas pajamas ir žaliavas, bet ir įvairias turto klases, pavyzdžiui, akcijas.

Įmonės, į kurias verta investuoti krizių metu

Nors gali atrodyti, kad išgyventi nuosmukį be akcijų yra viliojanti idėja, investuotojai gali pastebėti, kad taip elgdamiesi jie praranda nemažai galimybių. Istoriškai susiklostė, kad yra įmonių, kurios ekonominio nuosmukio metu klesti. Investuotojai gali apsvarstyti galimybę sukurti strategiją, pagrįstą anticiklinėmis akcijomis, turinčiomis stiprų balansą ir veikiančiomis nuosmukiui atspariose pramonės šakose.

„Gera investavimo strategija nuosmukio metu – ieškoti bendrovių, kurios, nepaisant ekonominių sunkumų, išlaiko stiprius balansus arba atsparius verslo modelius. Kai kurie tokių bendrovių pavyzdžiai yra komunalinių paslaugų, vartojimo prekių ir sveikatos priežiūros įmonių akcijos “, – teigia Maksimas Manturovas.

Apskritai krizės metu vis dar yra galimybių, ypač ilgalaikiams ir kantriems investuotojams. Todėl verta ir toliau investuoti ir kaupti lėšas nepaisant didėjančių pragyvenimo išlaidų, nes krizės dažniau būna trumpalaikės, o ilguoju laikotarpiu krizės suteikia puikių galimybių gauti papildom dividendų.